04.04.2022.
Tražite prvi posao ili želite da promenite postojeći? Poziv na intervju je dobar pokazatelj da ste sve bliži cilju, tako da bi trebalo da ostavite dobar utisak.
Mnoge kompanije danas podržavaju ležeran način odevanja, dok se u nekim i dalje neguje nešto formalniji stil. Međutim, ponekad nije lako proceniti šta će, pored vaših kompetencija, ostaviti najbolji utisak na potencijalnog poslodavca. Zato vam u nastavku nudimo savete za pametan odabir garderobe za razgovor za posao, bez obriza na to da li se održava uživo ili onlajn. Da, dobro ste pročitali, čak i ako imate onlajn razgovor, izboru garderobe treba da pristupite sa istom pažnjom.
Pre intervjua se dobro raspitajte o kompaniji i potražite sve dostupne informacije. Istražite kompanijski sajt, kao i stranice na društvenim mrežama (naročito LinkedIn i Instagram). Tako ćete, pored korisnih informacija o samoj kompaniji koje će vam biti od velikog značaja tokom intervuja, imati bolji uvid o zaposlenima i njihovom stilu odevanja.
Takođe, preko društvene mreže LinkedIn možete da potražite nekoga koga poznajete, a ko već radi u toj kompaniji. Ako se ispostavi da imate direktan kontakt, zamolite tu osobu za savet. Detaljnije se raspitajte o vrednostima koje kompanija neguje, kao i o tome na koga se zaposleni više ugledaju – da li na osobe koje neguju korporativni stil ili na ležernije osobe.
Poslovna uloga je neretko povezana sa stilom oblačenja.
Ako radite u kreativnom timu ili kontakt centru, vaš stil će se verovatno razlikovati od stila menadžera koji treba često da se sastaje sa klijentima u kancelarijskom okruženju. Ukoliko tražite posao u Medic Call Centru Generali osiguranja Srbija, kao lekar, supervizor ili operater, možete da očekujete ležernije odevanje bez formalne garderobe.
Dobro je ako pre poziva na sastanak dobijete informaciju o stepenu formalnosti. To se obično može zaključiti na osnovu vokabulara vašeg sagovornika. Ako mejl ili razgovor putem telefona obiluju kolokvijalizmima, veća je verovatnoća da će i atmosfera samog intervjua biti opuštenija.
Formalna odela i kompleti i dalje su prihvatljivi u nekim poslovnim okruženjima, dok je u drugim sve više zastupljeno neformalnije odevanje zaposlenih.
Ako želite da se držite zlatne sredine, probajte neutralne varijante, poput jednobojnih pantalona i košulje (ali bez kravate ili mašne), odnosno jednobojne haljine, ili pak pantalona ili suknje i bluze. Suknja treba da bude u dužini kolena. Svaku kombinaciju treba da prati adekvatna obuća.
Ne zaboravite da kroz odevanje iskažete osobine svog karaktera. Ako volite da privučete pažnju detaljima, možete dodati neki ukras, poput interesantnih minđuša ili elegantnog ručnog sata. Svakako zaboravite na potpuno ležernu garderobu i obuću kao što su japanke, trenerka ili šorc – to nije prihvatljivo čak ni u najopuštenijim startapima. Ipak želite da ostavite dobar prvi utisak, zar ne?
A ako i dalje niste sigurni šta da obučete, uvek je najbolje odlučiti se za klasične komade, malo formalniji sako ili blejzer, košulju i pantalone.
Ukoliko ste u potrazi za poslom i želite da radite u dinamičnom i inspirativnom timu Generali osiguranja Srbija, detaljnije informacije pročitajte ovde.
Savetujemo vam da pročitate i:
Poslovi budućnosti: šta nam donosi automatizacija