09.11.2021.
Ljudski organizam je fascinantan, ali vremenom krene da slabi. Savremeni način života, kao što je dugo sedenje za računarom po ceo dan, doveo je do toga da telo izgubi svoju primarnu namenu, što može dovesti do brojnih zdravstvenih tegoba.
Jedan od najčešćih problema kod odraslih dovodi se u vezu sa nervima. To je sindrom karpalnog tunela. Rešili smo da sa vama podelimo savete ortopeda, dr Ali Nurami, koji objašnjava šta ovaj sindrom predstavlja, kako se dijagnostikuje i leči.
Sindrom karpalnog tunela je stanje koje utiče na medijanski nerv, odnosno središnji nerv zgloba šake. Kada se komprimuje u karpalnom tunelu – uskom prolazu ručnog zgloba kroz koji prolazi nekoliko nerava i tetiva – nastaje problem.
Dr Nurami navodi da je taj prostor veoma uzak i da u određenim okolnostima može još više da se suzi. Kada do toga dođe, nerv može da se zaglavi u uskom tunelu zbog blizine kostiju i tetiva.
Kada se nerv uklješti, osete se brojni simptomi: bol, trnci, slabost i peckanje. Često se simptomi pogoršavaju noću, ili pak pri obavljanju određenih aktivnosti. „Kada spavamo, obično skupimo prste šake u pesnicu, čime se nerv dodatno skrati, a to dovodi do još jačeg bola”, objašnjava dr Nurami.
„Iako to može da utiče na celu šaku, kod pacijenata se obično klasični i specifični simptomi javljaju samo na središnjem nervu, te se na palcu, kažiprstu, srednjem prstu i polovini domalog osete problemi”, dodaje. „Ako se ne leči, sindrom može dovesti do prestanka rada mišića kroz koje nerv prolazi, i to najčešće velikih poput onih na palcu.”
Vremenom se povremeni simptomi pogoršavaju i mogu dovesti do gubitka snage i slabosti prstiju i palca. „Preporučujem svakome ko oseti simptome da se odmah obrati lekaru jer to može dovesti do nepovratnog oštećenja nerva. Što se pre počnete s terapijom, to ćete se brže oporaviti”, navodi.
Obično ne postoji neki konkretan razlog, ali postoje geneske predispozicije. To znači da ako su vaši roditelji imali ovaj sindrom, postoji verovatnoća da ćete i vi imati. Češći je kod žena.
„Ponekad transverzni ligamenti – na gornjem delu tunela – mogu da zadebljaju zbog nekih radnji koje se ponavljaju, poput kucanja na tastaturi ili korišćenja alata, i zbog toga dosta osoba koje obavljaju kancelarijske poslove za računarom imaju ovo stanje”, objašnjava dr Nurami.
Često se javlja i kod trudnica jer zadržavanje tečnosti može da još više pritisne taj nerv.
Ako imate simptome, morate se obratiti lekaru da dijagnostikuje problem. Ukoliko imate dobrovoljno zdravstveno osiguranje osiguravajuće kuće Generali, možete da pretražite mrežu zdravstvenih ustanova u Srbiji i zakažete pregled kod željenog specijaliste.
Lekar može da obavi nekoliko ispitivanja kako bi utvrdio da li je u pitanju sindrom karpalnog tunela:
Ako ste dobili dijagnozu, postoji nekoliko načina lečenja koji se preporučuju, počevši od najmanje invazivnih postupaka pa sve do najinvazivnijih.
Vodite računa o vašem zdravlju - pročitajte i sledeće:
Važni preventivni pregledi za muškarce u svim starosnim dobima