18.05.2022.
Ako redovno putujete na udaljene destinacije, bilo na godišnji odmor, posao ili poslovni put, onda znate kako se to može odraziti na telo. Umor, dosada i stalno truckanje mogu naročito negativno uticati na vozače, tako da je dovoljan i najmanji trenutak nepažnje koji može da dovede do neželjenih posledica.
Zato, idući put kad se budete spremali na duže putovanje automobilom, obratite pažnju na ovaj spisak kako biste bezbedno i udobno stigli na željeno odredište.
Napunjenost rezervoara podjednako je važna kao i pun stomak. Zato pre putovanja obedujte nešto laganije i obavezno ponesite dovoljno tečnosti i grickalica koje će vas brzo okrepiti. Ne zaboravite i na putnike – svakom putniku potrebno je oko pola litre tečnosti na sat vremena dok je za ljubimce situacija malo drugačija.
Na ovo se često zaboravlja, ali je veoma važno. Ako duže periode provodite u automobilu, bilo u gužvi u saobraćaju ili na auto-putu, sigurno će vam biti prijatnije ako nosite udobnu odeću. Zato zaboravite na uske farmerke i obucite trenerku ili helanke i obujte patike koje su pogodne za vožnju. A kad stignete na odredište, uvek možete da se presvučete ako ponesete poslovnu garderobu u prtljažniku.
Svež vazduh čuda čini. Čim izađete iz grada, otvorite prozor i uživajte u svežem vazduhu bez zagađenja. Tako ćete se osvežiti i održati budnost na visokom nivou, a i osećaćete se mnogo bolje. Ako slučajno osetite da ste pospani, možete se zaustaviti pored puta i dremnuti kako biste svežiji nastavili putovanje.
Vožnja je odlična prilika da ostanete sami sa sobom i udaljite se od konstantnih obaveštenja sa mobilnog telefona ili mejla. Da biste uživali u tom vremenu, posvetite se sebi, uključite radio ili omiljenu muziku na telefonu ili pak dugometražne podkaste. Ne samo da ćete se razonoditi, nego možete i da naučite nešto novo.
Kad krećete na put, treba da znate šta vam je sve potrebno u automobilu u svakom trenutku. Pored hidriranja i zabave, treba da imate i komplet za prvu pomoć, sigurnosni prsluk i trougao (koji su obavezni po zakonu), zatim protivpožarni aparat, baterijsku lampu, kablove za akumulator (krokodilke), sveću i šibicu ili upaljač, ćebe i presvlaku, vodootpornu jaknu i cipele, polisu kasko osiguranja, rezervnu gumu i alat za zamenu, auto-kartu i alatku za uklanjanje leda. Ne zaboravite i brojeve hitnih službi: 192 za policiju, 193 za vatrogasce, 194 za hitnu pomoć, a Auto-moto savez Srbije pruža pomoć na putu pozivom na brojeve 1987 iz Srbije ili +381 11 3331200 iz inostranstva (operativni centar radi non-stop).
A ako prvi put idete nekim putem, GPS ili telefonska navigacija mogu vam skratiti putovanje i bespotrebno lutanje. Obavezno pravite i pauze kako se ne biste umorili, ali i da biste uživali u neviđenim prirodnim lepotama.
--
Pročitajte i:
Spakujte se za put kao profesionalac