19.06.2020.
Početak leta je najčešće ispraćen nestabilnim vremenom. Mogućnost od olujnog nevremena raste sredinom i krajem juna zbog čega je važno redovno pratiti vremensku prognozu. Ukoliko je najavljen olujni vetar, a kišonosni oblaci već kreću da se nadvijaju nad vašim domom, znate šta vam je činiti: morate biti spremni i obezbediti kuću u slučaju loših vremenskih prilika.
Ako živite u blizini reke, na plavnom području ili postoji opasnost od izlivanja podzemnih voda, to sve može napraviti štetu u kući kada dođe do vremenskih nepogoda. Zbog toga je naročito važno obezbediti ključne tačke i preduprediti rizike. Saznajte kako da obezbedite kuću u slučaju iznenadnog olujnog nevremena.
Kako biste bili sigurni da ćete tokom oluje imati najmanja oštećenja na krovu, potrebno je da jednom godišnje proverite da li su svi crepovi u redu i da li negde može doći do prokišnjavanja.
Tokom nevremena će vrlo verovatno doći do nestanka struje što često može i da potraje. Iako svaki mobilni danas ima baterijsku lampu, preporuka je da na određenom mestu ipak imate nekoliko sveća, šibica i baterijskih lampi koje možete lako pronaći u slučaju da vam zatrebaju.
Iako je sasvim logična stvar, često se desi da to smetnemo s uma. Pre nego što oluja dođe, proverite da li su svi prozori i vrata zatvoreni kako biste sprečili da udari vetra i kiša naprave štetu. Ako na kući imate roletne ili žaluzine, obavezno ih spustite, odnosno zatvorite i time dodatno sprečite rizike.
Ako imate garažu, to je pravo rešenje za vaš automobil. Ako ne - čuvajte ga podalje od drveća ili bilo kog drugog mesta na kome je povećan rizik od padanja granja ili drugih predmeta.
Ako na terasi ili u dvorištu imate baštenski nameštaj, stolice i suncobrane obavezno sklonite pod bezbednu nadstrešnicu, u šupu ili ostavu kako ih vetar ne bi odneo.
Ako je potrebno i ako imate vremena, očistite oluke od prljavštine. Ako su puni lišća ili druge nečistoće, voda se može prelivati sa oluka i napraviti štetu na spoljašnjim i unutrašnjim zidovima kuće.
Neretko se dešava da kroz slivnike na podovima dolazi do povrata i izlivanja vode unutar domaćinstva usled visokog nivoa podzemnih voda ili zagušene kanalizacije. Zbog toga je savet da tokom letnjih meseci ove otvore na najnižim tačkama objekta bolje obezbedite i držite zatvorenim.
Ako niste imali vremena da preduzmete gorenavedene mere sprečavanja štete, najbolje je ne rizikovati. Bolje je zaštititi sopstveni život jer u slučaju oluje nikad ne znate šta može da se desi. Zato ostanite na bezbednom, u kući.
Ako nemate gromobran, preduzmite sve preventivne mere. Pre nego što nastupi oluja, najbolje je pogasiti sve kritične električne uređaje, poput bojlera, zamrzivača, frižidera, računara, pa čak i televizora i mobilnih telefona. U slučaju da grom udari u kuću ili ako voda prodre do instalacija, to sve može napraviti veliku štetu.
Voda koja prodre u kuću ili se nakupi u dvorištu često je prljava i opasna. Zato decu držite podalje od plavne vode.
Kad oluja prođe i krenete u inspekciju štete, i dalje postoji opasnost od povrede. Zato pazite kuda prolazite i obratite pažnju na poplavljena područja, palo drveće, granje, kao i na stanje dimnjaka i crepova na krovu.
Kada se dese vremenske nepogode i dođe do oštećenja kuće, očekuju vas često i znatni finansijski izdaci za popravku svega što je oštećeno. Zbog toga razmišlajte uvek na vreme i osigurajte svoj dom. Na Generali sajtu možete pronaći nekoliko paketa shodno vašim potrebama.