Site name
Site name

Kako da vodite računa o svom psu tokom zime


briga o psima u zimskom periodu

Želiš da među prvima dobijaš
informacije o popustima i korisne savete?

09.02.2022.

Promena godišnjih doba označava izvesnu promenu i u nama samima. Sve češće želimo da ostanemo kod kuće, ušuškani na kauču uz dobru knjigu ili film. Pred nama su i novogodišnji i božićni praznici, ali i promena vremena koja može da se odrazi i na opšte mentalno zdravlje, tako da često budemo pospani ili izbegavamo druženje. Međutim, kada imate kućnog ljubimca, njega ne dotiče mećava ili lepo vreme napolju. Životinje imaju svoje potrebe, a neke od njih su kretanje i aktivnost.

Ako imate psa, svesni ste da u svetu izvan kuće postoje brojne opasnosti, ali se na njih brzo treba navići. Ljubimci traže rutinu, kao i prilagođavanje njihovim potrebama, tako da je važno da se za njih pripremite pre prvog snega.

setnja psa

Ukoliko je ovo prva zima koju dočekujete sa četvoronožnim prijateljem, pripremili smo vam neke od saveta dr Kristine Dijaz-Madronero, veterinara i pisca knjige Novi roditelj ljubimca (naslov originala: New Pet Parent, nije dostupna u prevodu na srpski jezik). Ona nam otkriva šest načina za prilagođavanje ljubimaca hladnijem vremenu i održavanje njihovog blagostanja čak i u naizgled nemogućim uslovima.

Održavanje toplote

Isto kao i ljudi, i psi imaju potrebu za održavanjem toplote tokom hladnijih meseci. Premda imaju krzno, ono često nije dovoljno jer hipotermija može da se dogodi svakom psu, kako navodi dr Dijaz-Madronero. Zato, pre nego što posegnete za prvom jaknicom za pse u prodavnici, morate obratiti pažnju na neke stvari.

Prva stvar je prirodno krzno koje ljubimac ima. Veće pasmine, poput nemačkog ovčara ili haskija, imaju prirodno gušću i dužu dlaku, koja im je dovoljna za zimu, dok manje rase, poput čivave ili jorkširskog terijera, imaju kratku dlaku koja pospešuje gubitak toplote, što podrazumeva i veći rizik od smrzavanja.

GettyImages-1139989078.jpg.png

Pored toga, uzrast i zdravstveno stanje psa važni su elementi pri odabiru jakne. „Toplotna regulacija nije naročito efikasna kod mladih pasa i starijih pasa“, dodaje dr Dijaz-Madronero. Isto važi i za zdrave, odnosno bolesne pse – ako imaju neki zdravstveni problem, potreban im je dodatni sloj.

Pirotehnika i bezbednost pasa

Svi vlasnici pasa znaju da se psi plaše baruta i vatrometa. Iako je tokom novogodišnje noći uobičajeno da čujemo i vidimo vatromet, pa čak i petarde na ulicama, bezbednije je da pomerite odlazak u šetnju ukoliko postoji neposredna opasnost.

Ako pas boravi u kućici u dvorištu, velika je verovatnoća da će se uznemiriti kada čuje prasak. Zato njegovu kućicu možete obložiti starim ćebetom ili dodatnim slojem slame koji će prigušiti buku. S druge strane, ako živite u stanu, pokrijte prozore debelim zavesama i budite u blizini kada se čuje vatromet, kako bi pas znao da je na bezbednom s vama.

„Ako je problem ozbiljan, najbolje bi bilo obratiti se veterinaru nekoliko dana pre dočeka kako biste dobili neke lekove za smirenje za pse ili pak pseće feromone“, predlaže dr Dijaz-Madronero.

Opasnost od zimskog ukrasnog bilja i cveća

Tokom zime u stan unosimo razne zimske biljke. Bilo da je u pitanju cveće koje čuvamo od smrzavanja ili pak biljke koje se vezuju samo za zimu, ipak treba biti oprezan jer one mogu biti toksične za pse. Božikovina, imela, božićna zvezda ili amarilis spadaju u saksijsko cveće od kog ljubimac može da se otruje.

Ako primetite da se pas čudno ponaša, npr. balavi, povraća ili ispoljava slabost, znajte da postoji opasnost od trovanja. U zavisnosti od veličine i pasmine, simptomi se mogu razlikovati. „Ako nemački ovčar od 50 kg pojede list božikovine, sigurno mu neće biti ništa za razliku od mnogo manje čivave”, upozorava dr Dijaz-Madronero.

Bez obzira na uzrast, veličinu i pasminu, najbolje je odmah se obratiti veterinaru kako biste što pre otišli na pregled.

Pazite na so

Iako posipanje soli i pepela sprečava klizanje i padove kada je napolju poledica, to ipak znači da će pas da ih ponese za sobom.

briga o psu

Ako se kamenčići ili krupni komadi soli slučajno zabiju u šape, to može biti posebno neprijatno i izazvati peckanje ili čak posekotine. A da ne spominjemo razvlačenje prljavštine od pepela po tepisima ili kauču. Ali i tu je rešenje veoma lako.

„Kada se vratite kući, prvo operite šape”, savetuje dr Dijaz-Madronero. Uzmite mokru krpu ili sunđer, ali pazite da voda nije pretopla. Poslednje što vam treba su opekotine, jer ako pas u direktnom dodiru sa ledom smrznutih šapa dođe u kontakt sa vrelom vodom, to može biti bolno.

Obezbedite vidljivost

Krajem jeseni se obdanica skraćuje, a tokom zime je noć duža, što znači da vidljivost psa, naročito manjih rasa, mora da bude bolja kako biste izbegli neželjene događaje. Doktorka Dijaz-Madronero naglašava da psa možete obeležiti na različite načine.

„Isto kao što za ljude postoje reflektujući prsluci, tako i psi imaju slične odevne komade. Kaputići za pse imaju reflektujuće trake, kao za bicikliste”, napominje. Ako psu smeta da nosi nešto na leđima, možete pronaći reflektujuću ogrlicu ili privezak sa lampicom koji se lako stavlja i uklanja.

Međutim, ne zaboravite da i sami nosite opremu koja odbija svetlost. Ako je napolju mrkli mrak a samo vaš ljubimac vidljiv, opasnost može da preti samo vama, jer ste praktično nevidljivi. Zato i vi pronađite jaknu ili dodatke koji će vas učiniti vidljivijim u mraku.

Čuvajte se antifriza

Antifriz je neophodan u automobilima kako se tečnost ne bi zamrzla a vozilo moglo nesmetano da se kreće. Međutim, sadrži veoma opasne materije. „Ukoliko dospe u digestivni trakt, pas može da ugine u roku 24–48 sati ili pak da mu otkažu bubrezi”, upozorava dr Dijaz-Madronero.

Nažalost, dok se simptomi trovanja ne uoče, može da postane kasno. Zato doktorka upozorava da obratite pažnju posebno na „prekomerno lučenje pljuvačke, koje je prvi znak trovanja, ili na bilo koji znak neuobičajenog ponašanja – poput pijenja velike količine vode ili učestalog uriniranja.”

Ako posumnjate da je pas popio antifriz, odmah pozovite veterinara.

Pored toga, važna je i prevencija: obezbedite da nema curenja antifriza a bocu držite daleko od psa tako da ne može da joj priđe.

A da biste izbegli nepotreban stres i često visoke troškove veterinarskih usluga, pogledajte našu ponudu za osiguranje kućnih ljubimaca kako biste bezbrižno uživali u društvu vašeg ljubimca.

Pročitajte i sledeće:

Kako da vam kućni ljubimci ne oštete nameštaj u kući

Saveti za džogiranje sa psom

Saveti za trčanje tokom svih godišnjih doba 

 

Prijavi se
Budi uvek u toku sa najnovijim ponudama i korisnim informacijama

Polja označena * su obavezna