02.03.2022.
Svi smo svesni koliko se danas brzo živi. Balansiranje između porodičnih obaveza, poslovnih planova i zadataka, kao i održavanja odnosa sa prijateljima nekad ume da bude zahtevno. Iako zvuči neverovatno, moguće je usporiti tempo, a opet postići sve.
Produktivnost ima svoje prednosti i mane, ali večita borba sa rokovima i listama zadataka vrlo lako iscrpi i najjače. Pripremili smo vam savete za efikasnije rešavanje problema i pronalazak vremena za odmor.
Haos podstiče još veći haos. Umesto da ujutro odmah po ustajanju sednete za računar dok doručkujete, probajte da razdvojite te radnje.
Za početak uživajte u svakom trenutku. Počnite sporije da žvaćete hranu, osetite svaku aromu, na pauzi za kafu obratite pažnju na to šta se dešava oko vas i kada ustanete ujutro, nemojte odmah uzimati telefon. Umesto toga, ostanite još 10 minuta u krevetu i sredite misli kako biste lakše uplovili u dan pred vama bez osećaja užurbanosti.
Digitalno doba omogućilo je rad sa bilo kog mesta na svetu, što je dovelo do razvoja brojnih platformi za komunikaciju i saradnju.
Iako česti video-pozivi i razgovori sa članovima tima mogu biti korisni, primetan je pad koncentracije kada obaveštenja u aplikacijama Slack, Teams ili Skype konstantno pristižu. Naročito je vidan porast nervoze i anksioznosti usled povećanja broja distraktora.
Da biste povratili snagu i ipak obavili sve što ste isplanirali, privremeno isključite obaveštenja ili nemojte proveravati mejl bar sat vremena tokom dana.
Da li ste ikada imali osećaj da tapkate u mestu? Ako su zadaci preveliki, možda je najbolje raščlaniti ih na manje. Napravite solidan plan i pridržavajte ga se. Produktivnost će porasti bez obzira na zadatak kojim se bavite – bilo da renovirate kuću, spremate prezentaciju ili radite na projektu.
Ako užurbano radite teško ćete postići sve što ste planirali. Zato je najbolje da usporite kako biste sigurno stigli na odredište. Napravite skicu ciljeva i pojedinačnih koraka. Pratite postignuća i trudite se da se ne obeshrabrite čak i ako kasnite – naredni korak će možda biti lakši nego prethodni.
Ovaj savet se može nazvati realističnim pristupom. Istraživanja su pokazala da se čak tri od pet osoba žali da ne može da postigne sve obaveze, što dovodi do povišenog nivoa anksioznosti.
Zapisujte šta treba da uradite i kada. Obaveze ćete lakše savladati ako im odredite realistične rokove. Uz to, važno je da date sebi dovoljno vremena kako vas obaveze ne bi iscrpele i obuzele. Označite tri najvažnije po prioritetu, kako biste znali šta je važno.
Potrudite se da što više uživate u svakom danu i ne zaboravite da sitnice čine svakodevicu lepšom. Zastanite i dobro pogledajte oko sebe. Cenite trenutak u kojem se nalazite. Ipak, budućnost može biti nepredvidiva, a svi težimo da imamo čvrst oslonac kako bismo se suočili sa svakodnevnim izazovima. Zbog toga životno osiguranje predstavlja dobar izbor jer je sigurnost najbolji oslonac.
Pročitajte i:
Muzikoterapija i njene prednosti po zdravlje
Kako da brinete o sebi kada ste roditelj
Kako vođenje dnevnika pozitivno utiče na vaše zdravlje