09.03.2022.
Divan je osećaj kad prvi put osetimo tu slobodu na četiri točka nakon polaganja vozačkog ispita. Vožnja zaista otvara brojna vrata – postajemo samostalniji, nezavisniji i odgovorniji. Ali statistika pokazuje da je prvih šest meseci vožnje nakon ispita kod početnika ključno jer se u tom periodu događa najviše nezgoda.
Međutim, i to može da se promeni. Novopečeni vozači treba da uzmu u obzir bezbednosne preporuke kako bi se što lakše snašli u novoj ulozi. Zato vam u nastavku navodimo osam saveta za početnike u vožnji.
Osnovni preduslovi za upravljanje vozilom prema zakonu i AMSS podrazumevaju da ste punoletni, da ispunjavate zdravstvene uslove, da imate prebivalište u Republici Srbiji, da ste položili ispit za vozača i poznavanje prve pomoći i da vam nije zabranjeno upravljanje motornim vozilom.
Prva stvar je, naravno, bezbednost: vežite se čim sednete u auto. Ako se neko vozilo pojavi niotkuda a da i ne primetite, razmislite dobro zašto je to tako. Mrtav ugao je s razlogom dobio taj naziv. To je prostor između onog koji vidite ispred sebe i onog u spoljašnjem retrovizoru, odnosno prostor koji retrovizori ne pokrivaju. U svakom vozilu je drugačiji tako da morate da se okrenete preko ramena pod različitim uglom pre skretanja, promene trake ili uključivanja u saobraćaj, odnosno kretanja iz stanja mirovanja.
Kada se uključite u saobraćaj, prilagodite brzinu uslovima na putu – što opet ne znači da treba da se trkate sa svima koji su brži od vas. Obavezno poštujte ograničenje brzine u traci u kojoj se nalazite i uvek uključujte pokazivač pravca kada prelazite iz jedne u drugu.
Jednom godišnje svi vozači su u obavezi da pred registraciju vozilo podvrgnu tehničkom pregledu. U poslednje vreme pravila su sve oštrija, tako da se morate dobro pripremiti i ukloniti sve kvarove kako biste mogli da produžite registraciju. Redovno radite mali i veliki servis, prema preporukama proizvođača vozila. I, naravno, ako vam tokom vožnje nešto deluje neuobičajeno ili sumnjivo, obavezno se odmah obratite mehaničaru.
Ako imate probnu dozvolu, to znači da godinu dana ne smete da vozite noću. Takođe, ne smete ni da se vozite sami, već sa suvozačem koji najmanje pet godina ima vozačku dozvolu. Umor, loša vidljivost, sumrak, sve su to dobri razlozi da umesto vožnje ipak pozovete taksi ili zamolite suvozača da preuzme upravljač.
To što sada možete da povezete prijatelje ne znači da treba da napravite žurku u kolima. Nezgode se dešavaju češće ako vam putnici odvlače pažnju, zato dobro pazite na to koga prevozite.
U prvih nekoliko meseci bezbednije je da se krećete putevima koje poznajete odranije. Takođe, kratka putovanja su uvek bolja od višesatnih, a postepeno možete da ih produžavate kako budete sticali iskustvo i samopouzdanje.
Korišćenje telefona je zakonom zabranjeno, a čak i razgovori putem mikrofona i zvučnika mogu dovoljno da vam odvuku pažnju da napravite grešku. Zato, kad ste za volanom, isključite zvuk i ne obraćajte pažnju na telefon.
Podešavanje klima-uređaja, traženje stanice na radiju ili menjanje pesama, šminkanje na semaforu ili čak sređivanje kose u retrovizoru, sve su to radnje koje potencijalno mogu biti opasne. Zato ih izbegavajte! Pogled držite na putu ispred sebe i izbegavajte skretače pažnje. Potrebno je da uključite sva čula – i vid i sluh – tako da slušalice nikako ne dolaze u obzir. Glasna muzika i radio ili podkast takođe mogu da vam odvuku pažnju od pešaka ili drugih vozača koji vam nešto signaliziraju.
I naravno, pogotovo ako ste nov vozač i tek ste kupili automobil, potrebno vam je kasko osiguranje za potpunu zaštitu automobila od potencijalno nemilih događaja. Tako ćete biti dodatno sigurni jer imate najpouzdaniju zaštitu i za lične i za poslovne potrebe.
--
Pročitajte i:
Pametni uređaji za automobil koji će vam pružiti bezbedniju vožnju