09.03.2022.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, širom sveta kod jedne od pet žena tokom života razvije se neka vrsta kancera. Premda su uzroci bolesti složeni, ipak postoji dosta toga što može da se uradi u cilju smanjenja rizika.
Porast broja stanovnika, starenje populacije i izloženosti faktorima rizika kao što je globalan problem gojaznosti delimično objašnjavaju zašto je broj obolelih od malignih tumora u porastu u poslednjih nekoliko godina, navodi dr Met Lam, menadžer naučne komunikacije Globalnog centra za istraživanje kancera.
„Uzdržavanje od pušenja, konzumiranja alkohola i vođenje zdravog života kroz održavanje umerene telesne mase, zdravu ishranu i fizičku aktivnost – sve su to načini za smanjenje rizika od pojave raka”, podseća dr Lam.
Evo koje to vrste raka najčešće pogađaju žene, koji su najčešći simptomi i šta možete da uradite da smanjite rizik od obolevanja.
Institut za onkologiju i radiologiju Srbije objavio je publikaciju Nasleđe i rak, u kojoj su navedene najčešće vrste raka i faktori rizika. Brojne korisne informacije mogu se naći i na portalu Onkonet, a najnoviji podaci instituta Batut pokazuju da su najčešći maligni tumori u Republici Srbiji kod populacije žena sledeći: rak dojke sa učestalošću od 23,5%, rak pluća i bronhija 10,5%, rak debelog creva i rektuma 9,5%, rak grlića materice 4,4%, rak jajnika 3,5%, rak pankreasa 3,3%, rak bešike 3%, rak želuca 2,2%, rak mozga 2,2% i drugi – 32,7%.
Prvo i pre svega, ukoliko postoji sumnja na bilo koji od faktora rizika, potrebno je uraditi preventivni pregled. Za to je potrebno da pacijent ima zdravstveno osiguranje, bilo privatno ili državno. Opšte je poznato da se u Srbiji veoma dugo čeka na preglede, te je bolje imati dobrovoljno privatno osiguranje koje pokriva ovakve preglede.
Učestalost:
Ovo je na globalnom nivou najčešća vrsta tumora koja se javlja kod žena, čak u 25% slučajeva 2018. godine, a u Srbiji 23,5% 2019. godine.
Simptomi raka dojke:
Najčešći znaci oboljenja podrazumevaju otok dojke ili nekog njenog dela, izbočine na koži, bol u bradavici ili dojci, povlačenje bradavice ka unutra, crvenilo bradavice ili kože, suv ili ljuspast otok na limfnim čvorovima.
Saveti za smanjenje rizika:
Učestalost:
Kod nas je učestalost dijagnostikovanja ove vrste malignih tumora čak 10,5% kod žena, a na globalnom nivou 8,8%.
Simptomi raka pluća:
Najčešći simptomi kod oba pola podrazumevaju neprestan kašalj, česte upale pluća, iskašljavanje krvi, bolove prilikom disanja ili kašljanja, kao i nedostatak daha.
Saveti za smanjenje rizika:
Učestalost:
Kolorektalni tumor javlja se kod 9,5% pacijentkinja u Srbiji, a isti procenat je i na globalnom nivou.
Simptomi raka debelog creva:
Rak debelog creva javlja se i kod mlađe populacije, ali najčešći je u uzrastu od 50 godina pa naviše. Obratite pažnju na svakodnevne navike u pogledu pražnjenja creva. Npr. dijareja ili zatvor koji traju duže od nekoliko dana, krvarenje i krv u stolici samo su neki od simptoma.
Saveti za smanjenje rizika:
Učestalost:
U Srbiji se rak grlića materice javlja kod 4,4% žena a u svetu kod 6,9%.
Simptomi raka grlića materice:
Najčešći simptom je vaginalno krvarenje u periodu između dve menstruacije. Pored toga javlja se i bol ili nelagodnost tokom odnosa, iscedak i bol u predelu između kukova.
Saveti za smanjenje rizika:
Učestalost:
Tumor jajnika javlja se kod 3,5% žena u Srbiji, a na globalnom nivou kod 3,6%.
Simptomi raka jajnika:
Rani znaci bolesti podsećaju na druge manje ozbiljne probleme, tako da obavezno pratite sve neuobičajene pojave. Na primer, ako se brzo zasitite, ako dođe do gubitka apetita, ako stalno osećate bol u stomaku ili donjem abdomenu, ako se osećate naduveno ili imate čestu potrebu za uriniranjem.
Saveti za smanjenje rizika:
Globalni centar za istraživanje kancera jedna je od brojnih organizacija koje finansiraju istraživanja inovativnih metoda lečenja raka. Među njima je aktuelni projekat ispitivanja novog korišćenja niklosamida, koji se često koristi za lečenje pantljičare, ali se potencijalno može koristiti i pri lečenju tumora na jajnicima, navodi dr Lam. Još jedan od načina je nov pristup lečenju raka jetre na osnovu prirodne sposobnosti regeneracije jetre.
Kada je lečenje u našoj zemlji u pitanju, najnovija informacija Foruma pacijenata Srbije jeste osnivanje Radne grupe za prioritizaciju onkoloških pacijenata od 3. februara 2022. godine. Cilj radne grupe jeste sagledavanje najčešćih problema pacijenata i predlaganje rešenja za ubrzavanje i skraćenje vremena do početka lečenja, npr. dobijanjem statusa prioritetnog pacijenta u dijagnostici, odnosno brzog prolaza kroz zdravstveni sistem.
--
Pročitajte i:
Zimske aktivnosti za zdraviji život
Muzikoterapija i njene prednosti po zdravlje
Kako da u svakoj životnoj fazi unosite dovoljno proteina